Мария и Йосиф живеели в Назарет.
Когато по заповед на римския император Октавиан Август имало преброяване на населението, семейството на Йосиф трябвало да се запише в града на неговия род - Давидовия род.
Затова се отправили към Витлеем.
В гостоприемниците на Витлеем, обаче, нямало свободни места. Затова те се подслонили в една пещера извън града, където пастирите затваряли овцете си. Там се родил и Божият син.
Те били привързани към яслата, за да могат да сгряват божествения младенец чрез своето дишане.
В мога на раждането в небето се появила необикновена светлина. Явил се ангел и рекъл на пастирите:
„Не бойте се, защото ето, благовеста ви голяма радост, която ще бъде за всички човеци. Защото днес ви се роди в града Давидов Спасител, Който е Христос Господ...“ (Евангелие от Лука)
Влъхвите (източни мъдреци) не били само владетели, но и учени, наблюдаващи небесните светила. Щом забелязали на изток изгрева на чудна звезда - Витлеемската, тръгнали след нея, за да се поклонят на Богомладенеца.
Влъхвите носели имената Каспар, Мелхиор и Валтасар. Първият бил от Персия, другият - от Арабия, а третият - от Египет.
За да почетат Божието и човешкото естество в Единия от Троицата, влъхвите поднесли на новородения Христос: злато на Царя, ливан (скъпа ароматична смола от дърво, знак за особено благоволение) на Бога и смирна (благовонно масло, с което юдеите помазвали тялото на покойника) на човека.
Точна дата за раждането на Иисус Христос няма. През 334 г. римският папа Либерий обявява 25 декември за деня, в който ще се почита Рождество Христово.
След най-късия ден - 22 декември, денят започва да „расте“, сиреч тогава се „ражда“.
Покръстването на българския народ в православен става през 863 г. Така той се приобщава към световното християнско семейство. От тогава празнуваме Рождество Христово, като това събитие се увековечава и от българските зографи.
Лука е авторът на Третото евангелие. Той е близък приятел на апостол Павел. Макар че Лука не е виждал лично Иисус, той познава очевидци на Иисусовото дело и от тях събира достоверна информация. Така той прави едно подробно описание на живота на Христос.
|
|